Z WWW czy bez WWW? – Adres strony i .htaccess

Poniżej wyjaśnię dlaczego warto zrobić z adresów www.strona.pl i strona.pl jeden i ten sam adres strony. Wyjaśnię też jak to zrobić (za pomocą pliku .htaccess) :) Pewne strony działają tylko gdy do adresu dodamy przedrostek www, na przykład: Miasto Plusa. Inne mogą nie działać z przedrostkiem www. Jednak większość stron WWW działa zarówno z przedrostkiem www w adresie jak i bez niego.

Dlaczego jest to niekorzystne?

www

Wyszukiwarka Google (a dokładniej jej bot) widzi taką stronę jako dwie oddzielne strony. I co w tym złego? A no to, że jedną z nich potraktuje jako duplicate content, czyli kopię. Uzna, że jest bez wartości i będzie ona nisko w wynikach wyszukiwania.

Druga sprawa to samo pozycjonowanie. Stronę zawsze pozycjonujemy jako www.strona.pl lub zawsze jako strona.pl. Pozycjonowanie jednego i drugiego adresu naraz jest bez sensu :) Dlatego też jeśli chcemy pozycjonować adres strona.pl, sprawmy aby adres www.strona.pl był przekierowaniem na adres bez www.

Jak to zrobić?

Bardzo prosto :) Można użyć pliku .htaccess :) Jeśli przykładowo chcemy pozycjonować adres strona.pl to robimy tak:

RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.strona.pl$
RewriteRule ^(.*)$ http://strona.pl/$1 [R=301,L]

Dwie ostatnie linijki tworzą przekierowanie 301 (Redirect Permanent) adresu z www na adres bez www. Jeżeli dla danej strony mamy inne reguły w pliku .htaccess, przedstawione linijki musimy umieścić powyżej pozostałych reguł!

Wielu pozycjonerów uważa, że strony zawierające przedrostek WWW zajmują lepsze pozycje w wynikach Google. Być może mają rację, choć myślę, że nie ma to większego znaczenia, a jeśli ma to tylko marginalne. Osobiście uważam, że przedrostek WWW odchodzi do historii i jest potrzebny jak piąte koło u wozu :)