Stat4Seo – Moje propozycje do skryptu

Stat4Seo to świetny skrypt do sprawdzania pozycji fraz, którego chyba nie trzeba przedstawiać. Obok Web-Tools, to chyba najlepsze oprogramowanie do monitorowania instalowane na własnym serwerze. Stat4Seo używam od ponad miesiąca i mam kilka pomysłów, które w mojej opinii warto wdrożyć.

Stat4Seo - logo

Monitoring podstron

Dodając stronę do Stat4Seo można oczywiście poza stroną główną dodać także podstrony, jednak nie zawsze to jest możliwe (np. w sklepach internetowych). Uważam, że skrypt wiele by zyskał wprowadzając informację o adresie podstrony jaką znalazł dla danej frazy. Dobrze jest to rozwiązane w SerpMonsterze, gdzie adres podstrony pojawia się na wykresie po najechaniu myszką:

SerpMonster - podstrony znalezione dla frazy

Dzięki tej funkcji łatwo namierzyć dwie rzeczy:

  • Czy dana fraza skacze między podstronami – zły objaw
  • Czy dana fraza wskazuję podstronę, którą chcemy, np: odpowiedni produkt lub kategorię

Miernik efektywności

Tak to nazwałem, ale o co chodzi: Przeglądając tabelki i wykresy w zasadzie nie wiele widać. Przydałaby się jakaś miara, średnia czy punktacja, pozwalająca jednym parametrem określić czy w tym miesiącu pozycje ogółem są lepsze czy gorsze niż w poprzednim.

Wiele fraz rośnie, wiele spada, ciężko określić czy w ostatecznym rozrachunku idziemy do przodu czy do tyłu. Takiej funkcji nie ma chyba w żadnym oprogramowaniu jakie testowałem, a byłoby to przydatne!

Detektor zmian w algorytmie

Skoro skrypt dzień w dzień mieli kilka tysięcy fraz, jest to świetna próba danych, dzięki której można wychwycić zmiany w algorytmie Google. Mierząc aktualne próbki i porównując je z poprzednimi, można sprawdzić jak duże zmiany pozycji nastąpiły. Duże przetasowania mogą być sygnałem o wprowadzeniu jakiejś aktualizacji w Google. Przykładem takiego narzędzia może być SDI (Search Distribution Index) w SerpStat.pl:

SerpStat SDINa podobnej zasadzie działają SERPs Volatility Index czy MozCast. Obliczenie tego jest naprawdę proste!

Użyteczność i drobne funkcje

Poniżej kilka uwag odnośnie użyteczności lub sugestii związanych z drobnymi usprawnieniami w Stat4Seo.

Prostsza, masowa edycja

Dodałem 100 fraz sprawdzanych raz w miesiącu, ponieważ nie były takie ważne dla mnie. Teraz chciałbym aby były sprawdzane codziennie. Muszę edytować każdą frazę po kolei :(

Użytkownicy i udostępnianie

Obecnie schemat jest prosty: Użytkownik -> Domeny -> Frazy. Przydatna byłaby możliwość udostępnienia jednej domeny kilki użytkownikom. Obecnie tak się chyba nie da.

Problem z generowaniem raportów PDF

Tutaj mam problem, ponieważ raporty z dużą ilością fraz w ogóle nie chcą się generować. Być może skrypt jest mało wydajny, lub mój serwer za słaby, ale raport z 30 frazami to chyba nie jest wielkie wyzwanie?

Monitoring dodatkowych parametrów

Myślę, że Stat4SEO poza sprawdzaniem pozycji, powinien także mierzyć takie parametry domeny jak Page Rank i ilość linków, np: z MajesticSEO. Być może też „site” serwisu. Dlaczego by nie? Poniżej jak to wygląda w SerpMonsterze i jest to minimum parametrów jakie warto mierzyć:

SerpMonster - Linki z MajesticSEO, Site i PR

 

 

Podsumowując, Stat4Seo to kawał świetnego skryptu za niewielkie pieniążki. Całość działa rewelacyjnie i wszystkim polecam to narzędzie. We wpisie chciałem jedynie zaznaczyć co w mojej opinii warto dodać do takiego oprogramowania.

Jakich narzędzi używacie do monitorowania pozycji? Napiszcie w komentarzach czego Wam w nich brakuje!