SpyWords – Analiza konkurencji, domen i fraz

Dostępny do tej pory jedynie w Rosji, serwis SpyWords trafił właśnie na nasz polski rynek. Dzięki SpyWords mamy możliwość analizowania naszej konkurencji zarówno pod kątem SEO jak i kampanii Google Adwords. Sprawdźmy jakie serwis ma możliwości i jak jego wyniki mają się do realnej sytuacji w wyszukiwarce.

Aktualizacja 13.07.2016 – narzędzie niestety już nie działa w Polsce i polski serwis także nie jest już dostępny, dlatego w artykule zostały usunięte linki do strony Spywords.

Interfejs SpyWords jest dosyć przejrzysty i już na pierwszy rzut oka widać najważniejsze funkcje usługi, co nie jest takie oczywiste w wielu narzędziach SEO. Elegancka dwuminutowa prezentacja wideo pokazuje jak poruszać się po usłudze i jak z niej korzystać.

Analiza konkurencji SEO i PPC

To główna funkcja SpyWords w której analizie można poddać domenę lub frazę. Dla przykładu weźmy popularny sklep internetowy empik.com.

Wstępna tabelka zbiorcza - Analiza domeny

Od razu dowiadujemy się najważniejszych rzeczy:

 • PPC – ile działa fraz w reklamie Adwords – 59 596
 • PPC – jaki jest miesięczny budżet na reklamę Adwords – 41 810 zł
 • PPC – jaka jest średnia pozycja reklamy – 2
 • PPC – jaki jest ruch miesięczny z Adwords – 43 925
 • SEO – ile fraz w wyszukiwaniu – 289 853
 • SEO – jaki jest ruch z wyszukiwania organicznego – 1 200 860

To już daje jakiś pogląd z czym mamy do czynienia. Dodatkowo dostajemy listę fraz PPC, listę fraz z SEO oraz listę snippetów reklamowych z PPC. Ponieważ pojawia się tu ogrom informacji do tabelek dodano sortowanie oraz eksport CSV do dalszej analizy.

Spywords zasugeruje nam także konkurentów w Adwords oraz w SEO, których także możemy prześwietlić.

spywords-konkurencja

Podobnie do analizy domeny działa również analiza słowa kluczowego, przykładowo księgarnia internetowa. Poza stawką CPC i miesięcznymi wyszukaniami, dowiemy się także ilu jest reklamodawców Adwords, kto okupuje frazę w PPC i w ruchu organicznym oraz otrzymamy propozycje podobnych słów kluczowych, które mogą nas zainteresować.

Walka domen, czyli ja vs konkurencja

Porównanie domen to moim zdaniem najbardziej przydatna funkcja SpyWords, choć obecnie ogranicza się jedynie do porównania maksymalnie 3 domen. Sprawdźmy więc empik, gandalf i pwn:

SpyWords - walka domen

Od razu widać jaka jest widoczność serwisów i budżety na reklamę. Jednak poza prostym zestawieniem otrzymujemy coś jeszcze, to co jest najbardziej przydatne – zestawienie wspólnych i różnych podzbiorów fraz dla ruchu organicznego i reklamy kontekstowej.

Spywords - walka domen SEO

SpyWords - walka domen Adwords

Co najciekawsze, najeżdżając myszką na obszary wykresu widzimy ilość fraz dla serwisu, lub wspólne frazy dla dwóch lub wszystkich porównywanych domen. Przykładowo, dla wyszukiwania organicznego domen gandalf.com.pl i ksiegarnia.pwn.pl jest wspólnych zaledwie 7162 fraz, które to jednocześnie nie są widoczne dla domeny empik.com. Webmaster empik.com widzi więc 7162 fraz konkurentów, na które sam nie rankuje i są warte sprawdzenia.

Po kliknięciu w obszary wykresu, jak w pozostałych narzędziach otrzymujemy pełną listę z możliwością eksportu do CSV.

Dane SpyWords a rzeczywistość

Jak wyczytamy w FAQ, SpyWords sprawdza frazy do pozycji TOP 50 odświeżając swój indeks co 30 dni. Oznacza to iż dane prezentowane przez program są jedynie przybliżeniem. Jak każdy program tego typu, dane są scrape’owane z wyników Google i nie pochodzą bezpośrednio od wyszukiwarki – powinno to być oczywiste dla wszystkich. Oznacza to więc rozbieżności pomiędzy tym co pokazuje SpyWords a rzeczywistością. Sprawdźmy jakie.

Poniżej wyniki dla 3 domen przyrównanych do Google Webmaster Tools. Trzeba jednak pamiętać, że okres miesiąca między SpyWords i Webmaster Tools mógł być różny oraz głębokość pomiaru Webmaster Tools jest większa niż top 50!

Domena 1 – ruch z wyszukiwarki

 • SpyWords – 869 fraz, 866 ruch
 • Webmaster Tools – 1 979 fraz, 1 778 ruch

Domena 2 – ruch z wyszukiwarki 

 • SpyWords – 1 530 fraz, 1 767 ruch
 • Webmaster Tools – 2 294 fraz, 4 162 ruch

Domena 3 – ruch z wyszukiwarki

 • SpyWords – 7 878 fraz, 14 888 ruch
 • Webmaster Tools – 9 510 fraz, 29 637 ruch

Jak widać wyniki są zaniżone, jednak zachowują zbieżność z wynikami Webmaster Tools. Trochę gorzej wygląda kwestia ruchu i kosztów Adwords:

Domena 1 – koszty Adwords

 • SpyWords – 14 zł
 • Adwords – 1 100 zł

Domena 2 – koszty Adwords

 • SpyWords – 6 832 zł
 • Adwords – 2 500 zł

Rozbieżności są tu niestety zauważalne i ta funkcja wymaga jeszcze dopracowania lub większej próby danych.

Parę słów od autorów

Podpytałem trochę autorów SpyWords aby opowiedzieli skąd są i jakie mają plany na przyszłość. Pozwolę sobie wkleić:

Na świecie działamy od lata 2012 roku. Zaczęliśmy od Rosji, którą podbiliśmy w przeciągu 1,5 roku. Postanowiliśmy, że już nudno jest pracować na jednym rynku i najwyższy czas ruszyć dalej. Technologiczna platforma pozwala nam bardzo szybko dostosować serwis i zaczynać pracę w nowych krajach. Trafiło na Polskę, gdyż jest tu bardzo duży ruch na rynku marketingu internetowego no i jak wiadomo – bracia słowanie :) Zaczynamy prace nad Holandią. W roku 2014 planujemy start jeszcze w 5-10 krajach.

Jak widać plany są ambitne. To dobrze bo dają szansę na dalszy rozwój aplikacji.

Podsumowanie

W tej chwili SpyWords daje nam dostęp do swojego indeksu, który zawiera 2,4 miliona domen oraz ponad 13 milionów fraz. Wierzę, że będzie on dalej rozwijany. Narzędzie bardzo pomocne dla agencji SEO i PPC oraz inhouse SEO średnich i większych serwisów. Przydaje się przy wyszukiwaniu nowych fraz, analizie konkurencji, przygotowywaniu strategii, a nawet pozyskiwaniu klientów jak pisze Konstantin. To co bardzo cieszy to szybkość działania – wszystkie raporty tworzą się natychmiast bez zbędnego czekania.

SpyWordsSpyWords – 30% zniżki dla moich czytelników

Jeżeli także chciałbyś skorzystać z możliwości SpyWords i sprawdzić jego możliwości, mam dla Was kupon do 30% zniżki. Wystarczy zarejestrować się na stronie SpyWords.pl i podać poniższy kod zniżki:

RABINEK

Zachęcam do testowania SpyWords i chętnie poznam Wasze opinie w komentarzach. Napiszcie jaką macie dokładność danych i jak wygląda to w porównaniu z innymi narzędziami!

Chmurka tagów na górnym obrazku wygenerowana przez tagxedo.com