Pierwszy polski Hangout SEO, czyli darmowe konsultacje online

Warto przypomnieć: w czwartek odbędzie się pierwszy polski hangout SEO na platformie Google+. To świetna okazja aby zadać otwarte pytanie związane z pozycjonowaniem i optymalizacją, które zostanie omówione podczas spotkania. Warto z tego skorzystać i potraktować jako darmowe konsultacje SEO i to w dodatku z kilkoma pozycjonerami jednocześnie :)

Aktualizacja! Przeczytaj relację po pierwszym hangoucie SEO.

Co to jest hangount na Google+?

Google+ HangoutJeżeli ktoś nie wie – Hangout to nic innego jak czat czy spotkanie online w formie video-konferencji na platformie Google+.

Hangout SEO odbędzie się właśnie w formie video rozmowy na żywo, podczas której zostaną omówione wybrane pytania z zakresu SEO (o tym niżej).

O czym będzie polski hangout SEO?

Tutaj pole do popisu. Na spotkaniu zostaną poruszone problemy zasugerowane przez Ciebie. Tak, to Internauci sugerują pytania i tematy związane z SEO, jakie mają zostać omówione. Wystarczy skorzystać z poniższego formularza i zgłosić temat na najbliższy hangout:

http://www.google.com/moderator/#15/e=200e55&t=200e55.42

Obecnie jest tylko 14 tematów, jest więc duża szansa, że Twój problem z SEO zostanie omówiony podczas spotkania, jeżeli zgłosisz to przez powyższy formularz! Spiesz się, do HO pozostało już niewiele czasu. Pamiętaj, kto pyta nie błądzi!

Kto będzie i kto za tym stoi?

Organizatorem spotkania jest Karol Dziedzic, który ma już doświadczenie choćby w hangoutach Johna Muellera. Na tę chwilę swoją obecność zdeklarowało 28 osób, będzie więc z kim dyskutować. Niestety ograniczenia Google+ pozwalają jedynie na spotkanie live maksymalnie 10 uczestników, na szczęście pozostali będą mogli przypatrywać się dyskusji w roli widza. Całość będzie także opublikowana na Youtube dla potomnych.

Pierwszy polski hangout SEO na Google+

 

Hangout SEO odbędzie się 23 sierpnia o godzinie 19:00. Szczegóły wydarzenia znajdziesz na stronie Google+ https://plus.google.com/events/cqh60r1e47i9dbsisf41icdfhn8/109084502301241312427 

Wcześniej miał już miejsce próbny hangout SEO, który opisał Artur. Ja już potwierdziłem swoją obecność na 23 sierpnia i mam nadzieję, że uda mi się uczestniczyć w spotkaniu.

Nie zapomnijcie zabrać słuchawek z mikrofonem i kamerki internetowej! Do zobaczenia na HO!

Aktualizacja – Relacja po pierwszym polskim hangoucie SEO

I już po pierwszym polskim hangoucie SEO. Miałem to szczęście, że udało mi się dostać na wizję. Co ciekawe w dyskusji brało udział 8 osób, więc 2 miejsca były wolne. Nie wiem dlaczego nikt się nie podłączył (być może było to technicznie nie możliwe?). Kolejnej relacji nie będę pisał, ponieważ świetnie zrobili to już Sebastian Jakubiec i Marto Gryszko na swoich blogach. Na forum PiO toczy się dyskusja o tym wydarzeniu. Dostępny jest także materiał wideo z dyskusji na Youtube:

Poniżej postaram się zebrać co ciekawsze linki o których była mowa podczas dyskusji jak i w komentarzach na Google+.

PageRankBot do sprawdzania przepływu PR na stronie (PageRank flow).

http://www.seo4fun.com/php/pagerankbot.php

Programy do analizy strony (spidery): Screaming Frog płatny i Xenu’s Link Sleuth bezpłatny. Ciekawostka, żaden z nich nie radzi sobie z serwisem 150 000 podstron (za Grzegorz Strzelec).

http://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/

http://home.snafu.de/tilman/xenulink.html

Narzędzie do usuwania linków w Google Webmaster Tools – nie wiadomo czy kiedykolwiek powstanie (ja w to trochę wątpię).

Lista mocnych katalogów Cezarego Glijera.

http://www.cezzy.pl/50-najlepszych-polskich-katalogow/

http://www.cezzy.pl/50-najlepszych-katalogow-aktualizacja-1-12-2011/

Personal branding – kilka dobrych wskazówek od Randa Fishkina.

http://www.seomoz.org/blog/whiteboard-friday-building-a-personal-brand

http://www.seomoz.org/blog/branding-strategies-for-your-social-media-profiles-on-the-web

Najnowszy i chyba każdy powinien to zacząć stosować: http://www.seomoz.org/blog/comment-marketing-as-an-inbound-tactic-whiteboard-friday

Przykład zaindeksowanej strony we Flash (za Cezary Lech).

http://www.flashnseo.com/

W komentarzach padło trochę o Responsive Web Design, jednak z dyskusji video temat chyba nie został dostatecznie rozwinięty.

Przykłady wyjścia z Pingwina:

http://www.blackhatworld.com/blackhat-seo/black-hat-seo/465929-penguin-recovery-success-last-full-case-study-proof.html

http://www.slideshare.net/ianhowells/life-after-penguin

Jak Googlebot indeksuje linki.

http://blog.performancemedia.pl/seo/infografika-jak-googlebot-indeksuje-linki#top

Jak zmieniają się SERPy w Google

http://www.serpstat.pl/

Marketing szeptany i dywersyfikacja linków

http://www.brandle.pl/

Hangout od środka i problemy techniczne

Spotkanie zaczęło się kilka minut przed 19 i kolejno dołączały się osoby zanim Karol puścił video publicznie. Na przyszłość informacja – podpisy na ekranie można zrobić aplikacją „Hangout Lower Third”, którą należy doinstalować do Google+.

Łącze jakim dysponowałem to Neostrada 2mb/s i jest to zdecydowanie za mało na hangout! Obraz się zacinał a dźwięk był zupełnie niezrozumiały. Szybko przełączyłem się na tryb wolnego łącza, co zapewniło mi wyraźny dźwięk. Niestety nie miałem obrazu (każdy miał ikonkę), a na dużym ekranie miałem tylko nieruchome zdjęcie Karola Dziedzica. Z tego powodu nie zawsze wiedziałem kto mówi…

To był pierwszy hangout na Google+ na jakim byłem. Na przyszłość polecam wszystkim, bardzo fajna sprawa. Koniecznie zaopatrzcie się w szybkie łącze internetowe i dobry mikrofon. Jeżeli słuchacie na głośniku, musicie ściszyć ponieważ powstaje okropny pogłos.

Jeżeli pominąłem jakieś linki o których była mowa, śmiało sugerujcie w komentarzach!