PHP: Dwa tricki, które musisz znać!

Poziom mojej irytacji sięga zenitu, gdy po raz kolejny ktoś mnie pyta „Jak wyświetlić błędy PHP na stronie?” lub „Jak usunąć identyfikator sesji z linka?”! Dlatego też postanowiłem opisać te dwie sztuczki PHP na blogu – dla świętego spokoku.

Wyświetlanie błędów PHP na stronie

Zazwyczaj wyświetlanie błędów (dokładniej to: Fatal Error, Parse Error, Warning czy Notice) można ustawić bezpośrenio w panelu serwera. Czasem można to zrobić z poziomu pliku .htaccess lub php.ini. Ale czasami można to osiągnąć wklejając dwie krótkie linijki kodu na samej górze głównego pliku PHP, np. w index.php. Oto one:

error_reporting(E_ALL);
ini_set("display_errors", 1);

Więcej na ten temat można doczytać w manualu PHP. Po co mi ta funkcja? Ano czasem coś nie działa na starych serwisach i wyświetlanie błędów, i ostrzeżeń PHP na stronie może być bardzo pomocne.

Ukrywanie identyfikatora sesji w linkach

Zdarza się, że niektóre serwery lub skrypty doklejają sobie na końcu każdego linka brzydki identyfikator sesji, co wygląda mniej więcej tak:

http://www.moja-strona.pl/szukaj?PHPSESSID=f73206e16d5751d86c234348fcace65f

Taka sytuacja jest bardzo nie korzystna dla SEO, ponieważ może generować tak zwany duplicate content, czyli podstrony o powielonej treści. Jest jednak prosty myk, aby rozwiązać ten problem. Podobnie jak w powyższym przykładzie, na górze pliku głównego wklejamy dwie linijki (nie wiem czy pierwsza jest potrzebna, ale działa):

ini_set("url_rewriter.tags","");
ini_set("session.use_trans_sid", false);

Nie jestem ekspertem od programowania w PHP, ale powyższe metody zawsze działały :) Jeżeli znacie lepsze metody z poziomy kodu, dajcie znać w komentarzach!