Opera Mini zawsze pod ręką

Ostatnio śmiałem się z kolegi, który nie mógł uruchomić i poprawnie skonfigurować Opery Mini na swoim telefonie, Sony Ericsson K750. Ostatecznie udało mu się :-) Przyznam, że sam nigdy nie miałem Opery we własnej komórce, bo w sumie po co? Ale jakoś dziś mnie natchnęło żeby spróbować…

Ściągnąłem Operę w polskiej wersji językowej na mojego Sagema Myx 5-2. Zainstalowałem, wszystko poszło sprawnie.

Opera Mini + Sagem Myx 5-2

Teraz wypadałoby skonfigurować połączenie z Internetem. W opcjach telefonu miałem tylko WAP_GPRS. Na tym profilu działały MMSy i domyślna przeglądarka WAP – Openwave. Ok, ale potrzebny jest profil INTERNET_GPRS a nie WAP, więc wchodzę do zdalnej konfiguracji GPRS na stronie Simplusa. Nie ma profilu INTERNET dla mojego telefonu. Trudno, poszukałem i znalazłem, że APN to www.plusgsm.pl a IP to 212.2.96.51. Dodałem profil, włączam moją nową przeglądarkę.

Opera Mini, splash screen

Pierwsze uruchomienie, więc będzie trzeba coś poustawiać. „Dla zapewnienia bezpieczeństwa przeglądania potrzebne są losowe dane.”

Opera Mini, konfiguracja 1

Test połączenia z Internetem, wciskam OK.

Opera Mini, testowanie

Wykonuje się test, co jakiś czas pytany jestem o zgodę na połączenie z jakiś serwerem, klikam OK.

No i w końcu:

Opera Mini, failed test

Nie udało się, tylko czemu?

Zacząłem kombinować w profilach, sprawdziłem co się tylko dało, nic nie pomogło.

W końcu odkryłem, że Aplikacje/Gry mają oddzielny profil dla połączeń, który jest w Menu/Aplikacje a nie ma go w Menu/Ustawienia… Bez komentarza, szukanie tego zajęło mi godzinę. Dodałem tam taki profil jak powyżej. Uruchamiam jeszcze raz Operę, znów ten test:

Opera Mini, testing...

Udało się!

Opera Mini, connected

Klikam OK i włącza się domyślna strona w Operze Mini. Super, działa! Włącza się domyślna strona Przeglądarki Opera:

Opera Mini, home

Oczywiście jako pierwszy, wpisuję adres mojej strony:

Opera Mini + xradar.net

Nagle wyskakuje prośba o akceptacje licencji Opery… Trochę w dziwnym momencie, no ale potem już się nie pokazuje.

Opera Mini, license

A tak prezentuje się moja strona:

Opera Mini + xradar.net (2)

Wygląda w miarę przyjaźnie dla oka, w końcu sprawdzałem ją kiedyś w demie Opery Mini, o czym już pisałem w tekście Mały błąd małej Opery.

No to super, sprawdźmy jeszcze jakąś stronę. Nie wiem czemu odruchowo wpisałem wykop.pl. Wykop niestety nie jest już tak przyjemny dla oka…

Opera Mini + wykop.pl

Podsumowując, godzina stracona na konfigurację Opery wynikała raczej z ułomności telefonu, niż samej Opery. Przeglądarka śmiga aż miło. Teraz zawsze będę mógł coś sprawdzić w Internecie, bez względu na to gdzie się znajduje. Dodatkowo jeśli Twój telefon obsługuje EDGE, to realna prędkość może być rzędu 230kbps. Mój telefon niestety posiada tylko GPRS, więc dla mnie to tylko 80kbps.

Dlaczego Opera Mini jest lepsza od domyślnej przeglądarki WAP? Po pierwsze, to nie przeglądarka stron WAP, tylko normalnych stron WWW. Po drugie – cena. W Simplusie pakietowa transmisja danych przez WAP to 3zł za każde 100kB (naliczane co 10kB), a poprzez Internet GPRS to tylko 61gr (ale naliczane już co 100kB). W nowej sieci PLAY, jest 50gr za 100kB. Jak widać, WAP jest 5 razy droższy…