Odzyskiwanie haseł w Operze

Ile razy zdarzyło się wam, że zgubiliście gdzieś hasło do strony www albo do poczty e-mail? Korzystając z managera haseł wbudowanego w Operę, bardzo szybko zapominamy o swoich hasłach, a nie rzadko zdarza się, ze po prostu je gubimy…

Opera i hasła na stronie

Znalazłem dwa sposoby odzyskiwania naszych haseł do stron WWW. Jednym z nich jest SkryptoPrzycisk znaleziony na stronie OperaWiki.

Przycisk odzyskaj hasło możemy dodać do panela w naszej przeglądarce. Następnie wchodzimy na stronę z logowaniem, z której hasło chcemy odzyskać i naciskamy nowy przycisk „odzyskaj hasło”. Wyskoczy nam okienko z poszukiwanym hasłem :) Jeśli na danej stronie mamy kilka loginów i haseł, najpierw wybieramy login, a następnie szybko naciskamy „odzyskaj hasło” zanim strona się przeładuje. Sposób działa bardzo ładnie.

Drugim sposobem jest użycie programu unwand. Nie zamieszczam tu linka, ponieważ nie znam jego licencji ani nawet autora… Program dosyć tajemniczy, ale można go znaleźć na rosyjskich serwerach. Uruchamiamy unwand, program zapyta o ścieżkę do pliku wand.dat, w którym Opera przechowuje hasła do stron WWW. Domyślnie znajduje się on na C:\Documents and Settings\%nazwauzytkownika%\Application Data\Opera\Opera\profile\wand.dat. I to wszystko, programik pokaże wszystkie nasze loginy i hasła.

Opera i hasła poczty e-mail

Tutaj już będzie trochę trudniej. Jedyne rozwiązanie jakie znalazłem to włączenie logowania zdarzeń dla połączeń poczty. Opis jak to zrobić możemy znaleźć w pomocy Opery (po angielsku) oraz na forum Opery.

W pierwszej kolejnosci zamykamy Operę i odszukujemy plik accounts.ini (domylnie w C:\Documents and Settings\%nazwauzytkownika%\Application Data\Opera\Opera\mail). Szukamy sekcji z kontem e-mail które nas interesuje, a następnie zmieniamy linię Incoming Log File= na przykładowo: Incoming Log File=C:\incoming-log.txt. Uruchamiamy Operę i sprawdzamy pocztę. Na dysku C:\ utworzy się plik incoming-log.txt w którym znajdziemy nasze hasło do skrzynki e-mail. Gdy już sprawdzimy nasze hasło, dobrze jest usunąć ścieżkę do pliku z logami (wyłączyć logowanie).

Oczywiście jest już program który potrafi odzyskać hasła i ze stron WWW jak i z poczty Opery, ale kosztuje on 29 dolarów – Opera Password Recoverylink.

Byłoby bardzo fajnie gdyby kto pokusił się o napisanie programiku który odzyskuje hasła do stron i hasła do poczty e-mail i to za free :)