Monitor LG FLATRON L1917S

Jestem nowym, szczęśliwym posiadaczem monitora FLATRON L1917S firmy LG. Jest to elegancki, 19 calowy i przede wszystkim tani monitor LCD (ang. Liquid Crystal Display) o dobrych parametrach. Posiadam go od czterech dni, po sprzedaniu poprzedniego monitora CRT: LG FLATRON F720P. Ponieważ jest to mój pierwszy monitor LCD, więc nie mam dobrego odniesienia, jednak postaram się opisać swoje spostrzeżenia na jego temat.

Monitor LG FLATRON L1917S

Nowy monitor cieszy swoją wielkością obrazu, 19 cali robi swoje. Jednocześnie mała przestrzeń jaką zajmuje na biurku pozwala mi wreszcie zamontować lampkę biurową. Pierwsze uruchomienie – ale jasno! Od razu musiałem ustawić mniejszą jasność i kontrast. Monitor oczywiście posiada cyfrowe ustawienia OSD w języku polskim. Po wstępnym ustawieniu obraz jest bardzo ładny, wyraźny i ostry. Po dokładniejszym obejrzeniu stwierdzam, że jest minimalnie ciemniejszy w lewym-górnym rogu. Analiza programem Nokia Monitor Test, potwierdza moje podejrzenia. Mimo wszystko nie rzuca się to w oczy aż tak bardzo. Nie jestem grafikiem (choć czasem coś muszę zrobić w tej dziedzinie) więc raczej nie będzie mi to przeszkadzać. Mój poprzedni monitor FLATRON F720P pod tym względem był jednak lepszy.

Monitor ma 3 letnią gwarancję oraz możliwość wymiany w ciągu pierwszych 30 dni od zakupu, jeśli pojawią się jakieś uszkodzone piksele. Mój na szczęście takich nie posiada.

Monitor posiada pewne niedopatrzenie w konstrukcji… przycisków. Przyciski na obudowie (Menu, Lightview, Autoset/Set) praktycznie nie wystają z obudowy. Trzeba mieć albo małe palce, albo odpowiednio je wciskać aby zadziałały. Na szczęście nie używa się ich zbyt często.

Zużycie energii w czasie normalnej pracy to około 40W, czyli o połowę mniej niż mój poprzedni monitor. Mimo to nie zmienię mojego przyzwyczajenia: wygaszasz ekranu po dwóch minutach, oszczędzanie energii po pięciu.

Wadą monitora jest brak złącza DVI (ang. Digital Video Interface), co w przyszłości może stać się problemem przy zmianie karty graficznej.

Monitor LG FLATRON L1917S

Podsumowując, monitor LCD FLATRON L1917S firmy LG jest dobrym wyborem dla domowego i biurowego komputera, dla niezbyt wymagających użytkowników. Niska cena (za swój dałem 1049zł) w porównaniu do dobrych parametrów daje zadowalający wynik. Ekran wielkości 19 cali, czas odświeżania 8ms, jasność 250 cd/m2 i kontrast 700:1 spokojnie wystarczają do codziennej pracy. Monitor nie nadaje się do profesjonalnej obróbki grafiki, ale na pewno da radę w pisaniu kolejnych linijek kodu :)