MobiOde – ankiety w telefonie

Miesiąc temu skontaktował się ze mną prawdopodobnie jedyny Czech, który czyta tego bloga – Tomas Randus z firmy Wirenode. Zachęcił mnie do zapoznania z nową usługą jego firmy jaką jest MobiOde. MobiOde jest systemem ankiet i niby nie byłoby w tym nic nowego i oryginalnego, gdyby nie fakt, że ankiety wypełnia się telefonem komórkowym.

Pewnie myślicie, że znów wysyłanie SMSów i tym podobne „wyłudzacze” – nic z tych rzeczy. Całość działa przez przeglądarkę internetową w telefonie komórkowym (w zasadzie każdy telefon GSM ma taką, nawet stary już Siemens C35). Wystarczy założyć konto na stronie MobiOde i już można tworzyć nowe ankiety, całość działa podobnie jak znany w Polsce system Webankieta. Następnie otrzymujemy linka na którego możemy wchodzić przy pomocy dowolnego telefonu GMS.

Komu może przydać się MobiOde?

Na pewno może okazać się pomocne wszystkim prowadzącym portale internetowe, usługi internetowe oraz związane z telefonią komórkową. Jak wiadomo z ankiet można wyciągnąć sporo informacji o naszych klientach, więc w zasadzie zakres stosowania MobiOde jest bardzo rozległy.

Co oferuje MobiOde?

W bezpłatnym pakiecie mamy możliwość utworzenia jednej ankiety, wyniki możemy eksportować do formatu Excel. W płatnych pakietach możemy podpiąć ankietę do naszej domeny, zmienić jej wygląd oraz rozsyłać link do naszych klientów poprzez wiadomość SMS.

Jak to działa?

Zwyczajnie :) Zakładamy konto, tworzymy ankietę. Otrzymujemy link do naszej ankiety. Utworzyłem testową ankietę, którą można zobaczyć pod adresem http://ankieta-testowa.mobiode.mobi. Na moim telefonie (Sagem myx5-2 z przeglądarką Opera Mini) wygląda to tak:

Ankieta w Operze Mini

Na tym samym telefonie z przeglądarką Openwave:

Ankieta w Openwave

Na bardzo starym Siemensie C35 (przez mały rozmiar wyświetlacza, całość nie mieści się na ekranie):

Ankieta na Siemensie C35

Jak widać wystarczy bardzo stary telefon, aby wypełnić taką ankietę. Dodatkowo podczas tworzenia ankiet, mamy możliwość podglądu w emulatorze zintegrowanym z panelem MobiOde:

Emulator telefonu komórkowego MobiOde

System wymaga jednak pewnego dopracowania. Przeglądając wyniki ankiety w panelu, nie ma możliwości oglądania odpowiedzi tekstowych. Dodatkowo brakuje graficznej reprezentacji wyników (wykresy itp), choć przypuszczam, że zostanie to dodane. Strona MobiOde jest w języku angielskim, jednak ankiety można tworzyć w języku polskim, nie stanowi to żadnego problemu.

Podsumowując, MobiOde jest jedynym jaki spotkałem, systemem ankiet, które można rozpowszechniać i wypełniać za pośrednictwem telefonów komórkowych. Z pewnością jest to nowatorski pomysł, dający nowe możliwości zbierania informacji.

Powyższy artykuł nie jest reklamą, stanowi jedynie moją, niezależną opinię o usłudze MobiOde. Pozdrowienia dla Tomasa Randusa :)