Livebox TP

Ponieważ jestem szczęśliwym abonentem TP i posiadam super szybkie łącze Neostrada 256kbps, postanowiłem skorzystać z urządzenia Livebox TP. Producentem jest oczywiście francuski Sagem, bo w końcu TP to w zasadzie francuska firma…

Livebox TP

Livebox TP to w zasadzie nic innego jak połączony w jedno: modem ADSL, router, switch i access point sieci WLAN 802.11g.

Spotkałem się z wieloma niepochlebnymi opiniami na temat Liveboxa, jednak póki co, moje doświadczenia z routerem TP są pozytywne. Instalacja banalna, wszystko działa od razu, nie trzeba się zastanawiać co z czym, jak i gdzie, nawet laik poradziłby sobie bez problemu. Livebox ma dwa wyjścia Ethernetowe (a nie tak jak niektórzy twierdzą, że nie można z nich korzystać – nie prawda!). Dodatkowo podłączenie przez USB, bezprzewodowo Bluetooth oraz oczywiście bezprzewodowo przez WiFi (czytamy łaj-faj, hehe). W komplecie kabelek Ethernet, USB i telefoniczny, filtr ADSL i dongle – czyli malutka karta sieciowa WLAN podłączana do USB.

Urządzenie nie posiada zewnętrznej anteny, co ogranicza zasięg pracy bezprzewodowej. Mieszkam w domu jednorodzinnym, piętro+parter, Livebox znajduje się na parapecie na piętrze, zasięg mam w całym domu. Uwaga – w odległości 40m od mojego okna do okna sąsiedniego domku jest dobre połączenie!!! Spadek około 65dB, co daje dobre połączenie o prędkości 24Mbps. Jak dla mnie super.

„Badając” router TP, doszedłem do wniosku, że najsilniej promieniuje tylna ściana urządzenia, więc jeśli chcemy otrzymać większy zasięg w jakimś kierunku, to ustawmy go tyłem…

Jedna ważna uwaga – urządzenie wiesza się jeśli nie podłączymy do niego linii telefonicznej!!! Działa przez jakąś minutę a potem zwis, emisja fal radiowych na stałym poziomie, nie wiadomo co się dzieje, po podłączeniu linii z powrotem, wszystko działa dobrze. Nie wiem czy zrobili taki „feature” specjalnie, czy nie bardzo.

Konfiguracja oczywiście przez przeglądarkę http://192.168.1.1. Wszystko po polsku ładnie działa, poza małym wyjątkiem w menu rozszerzonym:

Podsumowując, mogę spokojnie polecić Liveboxa osobom które chcą połączyć domowe komputery do Neostrady, będzie działać bez problemów, instalacja jest bardzo prosta, a cena niewygórowana. Ja jestem zadowolony :)

Update:

Być może zainteresuje Cię temat Livebox w Netii.