Livebox TP – część 2

W zeszłym miesiącu pisałem już o moich pierwszych wrażeniach na temat urządzenia Livebox dostępnym w usłudze Neostrada Telekomunikacji Polskiej. Minął ponad tydzień i mogę już przedstawić moje spostrzeżenia na temat Liveboxa.

1. Nie podłączaj komputera do Liveboxa poprzez USB.

Dlaczego? Już tłumaczę: router się zawiesza! Komputer z resztą także. Nie potrafię wyjaśnić dlaczego tak się dzieje, ale z własnych doświadczeń i moich znajomych którzy posiadają Neostradę wiem, że podłączenie przez USB jest złym pomysłem. Wszystko działa dobrze, aż niespodziewanie komputer zawiesza się. Pomaga restart komputera i routera. U mnie zdarzyło się to cztery razy w przeciągu tygodnia.

Rozwiązanie: Podłącz komputer przy użyciu kabla Ethernet (skrętka dostarczona w zestawie) do złącza ETH1 (czerwone).

2. Wyłącz usługę TV przez ADSL.

Jeśli chcesz korzystać ze złącza ETH2 (żółte), musisz wyłączyć usługę TV przez ADSL. Jeśli chcesz korzystać z TV przez ADSL, złącza ETH2 nie można wykorzystać do podłączenia komputera.

3. Włącz WPA.

W konfiguracji sieci bezprzewodowej zmień typ zabezpieczenia z WEP na WPA. WPA jest po prostu bezpieczniejsze. Upewnij się, że Twoje urządzenia bezprzewodowe mają wsparcie dla WPA (starsze mogą nie mieć).

4. Zmień identyfikator sieci SSID.

Jeśli w pobliżu pracuje kilka Liveboxów, na liście połączeń bezprzewodowych będzie kilka pozycji o podobnych nazwach, np.: neostrada_cd43. Zmiana SSID nie podnosi bezpieczeństwa, ale ułatwi odróżnienie sieci.

5. Podłącz linie telefoniczną jeśli chcesz sprawdzić zasięg w innym miejscu.

Jeśli chcesz przenieść Liveboxa w inne miejsce aby sprawdzić, czy będzie lepsze pod względem zasięgu, nie zapomnij o podłączeniu linii telefonicznej. Włączony router bez podpiętej linii zawiesza się, co uniemożliwia przebadanie zasięgu. Do sprawdzania mocy sygnału sieci WiFi polecam program NetStumbler.

To tyle na dziś :)

Jeszcze nie sprawdzałem jak działa podłączenie przez Bluetooth, bo pewnie też trzeba je zabezpieczyć… Jak będę miał okazję to napiszę na ten temat.

Update:
Być może zainteresuje Cię temat Livebox w Netii.