Linksys WAG200G

Więcej informacji na temat routera Linksys WAG200G znajdziesz w serwisie Lanpolis.pl

Miesiąc temu zaopatrzyłem się w nowy router, konkretnie w Linksys WAG200G. Prawdę mówiąc zupełnie o nim zapomniałem, a to świadczy tylko o tym, że router jest dobry :-) Bo dobry router to taki, o którym się nie myśli, on po prostu działa… Jak zapewne wie każdy stały czytelnik, do tej pory używałem routera z Telekomunikacji Polskej – Livebox firmy Sagem. No ale przyznam, że zaczął mnie trochę irytować… więc kupiłem nowy, lepszy ;)

Linksys WAG200G

Ponieważ jestem w trakcie robienia certyfikatu Cisco CCNA, wybór oczywiście padł na firmę Cisco, a konkretniej markę urządzeń domowych i dla małych biur, czyli Linksys. Zakup dokonany w zaufanym już Agito.pl w cenie 264zł.

Krótko o Linsys WAG200G

WAG200G to router wyposażony w szerokopasmowy modem ADSL2+ (Annex-A, współpracuje z Neostradą, Netią itp.), punkt sieci dostępu bezprzewodowego WiFi w standardzie 802.11b/g oraz oczywiście klasyczny, czteroportowy switch.

Wygląd urządzenia jest bardzo ładny, estetyczny, malutki, nie rzuca się w oczy. Może stać, leżeć a nawet wisieć na ścianie. Antenka jest obrotowa i zginana, niestety nie można jej odłączyć.

Na tylnej (albo dolnej jak kto woli) ściance znajduje się bardzo przydatna etykietka:

Linksys default settings

Router działa bardzo stabilnie, mam go od miesiąca i ani razu się nie zawiesił, nie rozłączył, nie zamulił.

Instalacja routera i konfiguracja sieci, to w zasadzie formalność. Dla Neostrady wybieramy:

Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
Multiplexing: VC
VPI: 0
VCI: 35
DSL Modulation: G.dmt

Wpisujemy login i hasło od Neostrady (lub innej usługi, zależy od naszego ISP) i już działa. Oczywiście możliwości konfiguracji i zabezpieczeń są o wiele bardziej rozbudowane, ale nie będę ich tu opisywał.

Przyznam, że trochę mnie rozbawiła naklejka na portach routera z napisem „Run CD first (before connecting the cables)„. Oczywiście zignorowałem to, nawet nie wiem co jest na tej płycie CD, nigdy nie wyjąłem jej z pudełka…

Linksys Run CD first :)

W zestawie, poza samym routerem Linsys WAG200G dostajemy:

  • zasilacz
  • kabel Ethernet
  • kabel telefoniczny
  • nóżkę routera, aby mógł pracować w pozycji pionowej
  • płyta CD

Podsumowując jestem bardzo zadowolony z tego zakupu. Liveboxa jeszcze nie wyrzuciłem, ale pewnie tak zrobię ;) Może niedługo pokuszę się o małe porównanie Livebox vs Linksys :-)

Pamiętajcie – dobry router, to router o którym nie pamiętacie, że istnieje!

Więcej informacji o produktach Linksys takich jak WAG200G możecie znaleźć na portalu Lanpolis.pl.

Zobacz także: