HAL 9000

Odyseja Kosmiczna 2001 – film Stanley’a Kubicka (scenariusz: Stanley Kubrick i Arthur C. Clarke) z roku 1968. Klasyka filmów science-fiction. W filmie tym możemy podziwiać wspaniały superkomputer HAL 9000 (Heuristically programmed ALgorithmic computer). HAL 9000 to sztuczna inteligencja, maszyna potrafiąca rozpoznawać mowę oraz ludzi po wyglądzie, rozmawiać w sposób naturalny, czytać z ruchu warg, rozpoznawać emocje, grać w szachy i wiele innych.

Komputer HAL 9000 stał się kultowym komputerem-postacią, a jego motyw pojawia się w wielu filmach i serialach. Wizerunek HALa 9000 wykorzystała nawet firma Apple w jednej ze swych reklam.

Istnieje przypuszczenie iż nazwa HAL to zmieniona nazwa IBM – H jest w alfabecie literą przed I, A przed B, L przed M, jednak Artur C.Clark dementował te przypuszczenia, mówiąc, że to zbieg okoliczności.

Po obejrzeniu filmu zacząłem się zastanawiać, jak wiele ludzkość wiedziała już o komputerach w roku 1968? Szukając informacji w Internecie, znalazłem następujące fakty:

Powstała firma Intel. Firmę założyli 18 lipca 1968 roku Gordon E. Moore oraz Robert Noyce, a nazwa pochodzi od słów „Integrated Electronics”.

Douglas Engelbart prezentuje prototyp myszki komputerowej i wielu innych nowości (zobacz video mother of all demos).
Douglas Engelbart

Sony wynajduje technologię Trinitron.

Wystrzelono załogowy statek kosmiczny Apollo 7, wyposażony komputer AGC. Wersję Block II obsługiwano wpisując numery rozkazu, a zbudowany był z 5600 bramek NOR wykonanych w technologii RTL.
AGC

Ku chwale tych, którzy wysłali człowieka w kosmos z siłą obliczeniową kuchenki mikrofalowej.

Firma HP wypuszcza na rynek kalkulator HP 9100A w cenie 4900 USD.
HP 9100 A

W Polsce powstaje Wydział Cybernetyki WAT w skład którego weszły katedry: Maszyn Matematycznych i Cybernetyki Technicznej i Automatyki Lotniczej.

Jak widać HAL 9000 był wymysłem bardzo odbiegającym od ludzkiej wiedzy z 1968 roku, lecz także znacznie wyprzedził rzeczywisty postęp w technologii. Akcja filmu rozgrywa się w roku 2001, a w dzisiejszych czasach swobodna rozmowa z komputerem to wciąż tylko science-fiction. Szkoda tylko, że magazyn Wired, tworząc ranking 50 najlepszych komputerów wszechczasów, umiejscowił HALa na miejscu 47 (tuż przez KITTem z serialu Knight Rider).

Dla wszystkich którzy nie widzieli Odysei Kosmicznej, gorąco polecam obejrzenie tegoż filmu. Na YouTube można zobaczyć jedną ze scen filmu oraz trailer. Pod adresem http://www.kubrick2001.com/, można zobaczyć flashowe streszczenie wraz z interpretacją, a na stronie http://www.halproject.com/ znajduje się całkiem fajny wygaszasz ekranu.

Swoją drogą, to jestem ciekaw jak uzyskano takie efekty w filmie… Przecież to było 40 lat temu.