Google zmienia tytuły stron w SERP

Zauważyłem dziś rano pewne zmiany w SERP Google (być może jest to już od dawna ale mnie jakoś ominęło – jeśli tak, to dajcie znać) polegające na wyświetlaniu w wynikach innych tytułów niż posiada strona WWW. Zmiany te dotyczą stron posiadających jednakowy tytuł w obrębie wszystkich podstron.

Najlepiej będzie przedstawić to na przykładzie. Witryna www.zsm1.bydgoszcz.pl (nie mam z nią nic wspólnego) posiada jednakowy tytuł w obrębie wszystkich (prawie) podstron i brzmi on Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy :: X Liceum Ogólnokształcące :: Technikum Mechaniczne nr 1. Analizując jednak jej podstrony poleceniem site:www.zsm1.bydgoszcz.pl można zauważyć, że w wynikach znajdują się inne tytuły niż te, które ustawiono w tagu title podstrony:

nowe tytuły w Google?

Zmienione tytuły zaznaczyłem czerwoną kropką na powyższym zrzucie ekranu.

Dla pewnych podstron (zapewne tych lepiej podlinkowanych) umieszczonych w menu, Google wyświetla tytuł według zasady:

Tytuł w menu – Tytuł serwisu

To dosyć ciekawe zjawisko, które zaobserwowałem na kilku serwisach. Wydaje mi się, że wcześniej tego nie było, aczkolwiek mogę się mylić(?) Czy taka sytuacja będzie miała wpływ na SEO i zmianę pozycji w wynikach wyszukiwania? Nie wiadomo. Wygląda to na mały krok Google w stronę użytkowników. Dotychczas w indeksie takiej domeny, wszystkie podstrony posiadały jednakowy tytuł, co było mylące dla internautów, a teraz nowe tytuły wydają się być z sensem.

Tak przy okazji – dla początkujących – różne tytuły na podstronach to podstawa ;)