Google Analytics – śledzenie komentarzy w WordPress

Google Analytics to świetne narzędzie do śledzenia zdarzeń na stronie internetowej. Okazuje się, że może być także przydatne do śledzenia ilości nowych komentarzy na naszych blogach, np. opartych o skrypt WordPress. Do wpisu zachęcił mnie post Krzysztofa Lisa na temat jak zachęcić do komentowania na blogach. Poniżej krótki opis, pokazujący jak to zrobić.

Zakładamy, że Twój blog ma już zainstalowany kod Google Analytics. Dodatkowo nie może on być umieszczony na dole strony przed zamykającym </body> a na górze strony, po otwierającym <body>

Następnie należy dokonać edycji pliku comments.php w Twoim szablonie. Odnajdujemy element przycisku submit odpowiedzialnego za zapisanie komentarza. Następnie dodajemy do niego poniższy atrybut:

onclick="javascript: pageTracker._trackPageview('/goal/comment');"

Będzie to wyglądać mniej więcej tak:

<input name="submit" type="submit" id="submit" tabindex="5" value="Dodaj komentarz" onclick="javascript: pageTracker._trackPageview('/goal/comment');" />

Od teraz adres URL /goal/comment będzie adresem nowego celu w Google Analytics.

Aby móc śledzić nowe komentarze, należy skonfigurować nowy cel w Google Analytics, tak jak na obrazku:

Google Analytics - śledzenie komentarzy w WordPress

Od tego momentu, w systemie Google Analytics będą zbierane informacje o nowych komentarzach, dostępne w menu Cele. Może to wyglądać tak:

Google Analytics - zrealizowane cele

Powyższe rozwiązanie stosuję na blogu Internet w Twoim domu gdzie sprawdza się to dobrze :) Niestety nie jest ono idealne, ponieważ może być sztucznie zawyżane przez celowe wywoływanie adresu URL celu. Jeżeli znacie lepszy sposób śledzenia nowych komentarzy na blogach, napiszcie w komentarzach!