Dobry WYSIWYG online?

Znacie jakiś? Mam na myśli taki WYSIWYG, który można wrzucić na stronę WWW jako podmianka dla <textarea>. Pewnie zaraz posypią się mnie gromy, ze wysiwygi są złe i nie dobre. Racja, zgadzam się z tym w pełni. Generują więcej śmieci niż można to sobie wyobrazić…

Ale co powiedzieć klientowi, który chce mieć możliwość edycji treści na swojej stronie WWW? Zwykłe pole tekstowe nie wchodzi w rachubę, klient nie zna HTML i nie zamierza poznać, bo po co mu to? I tu trzeba zainstalować jakiś edytor wysiwyg. Tylko jaki?

Do tej pory stosowałem tinyMCE (tinymce.moxiecode.com). Jest darmowy, prosty w instalacji, łatwy w konfiguracji. Wygląda jak MS Word i jest dosyć intuicyjny, dlatego podoba się klientom. Problem w tym, że generuje HTMLową sieczkę! Font, fonta, fontem pogania, masakra. Już nie wspomnę o tym, że psuje to walidację. To jest pół biedy. Jeśli stronę serwuję jako application/xhtml+xml, to strona zupełnie się wykrzacza, trzeba zmienić na zwykły text/html. To dodatkowo uniemożliwia generowanie kanałów ATOM dla strony. Dodatkowo lubi się zamulić, jest tak rozbudowany, że przy implementacji w projekcie wyłączam wiele funkcji.

Czas znaleźć alternatywę…

FCK Editor (fckeditor.net), żałość – nie działa nawet pod Operą.

Jedyne dwa jakie wydają się być rozsądne, to XStandard XHTML WYSIWYG Editor (xstandard.com) i SPAW Editor (solmetra.com). Xstandard Editor jest zgodny z XHTML, jednak jego podstawową wadą jest to, że jest to plugin do przeglądarek, więc klienci musieliby go zainstalować. SPAW Editor natomiast wydaje się być świetnym rozwiązaniem. Nie jest to typowy edytor w javascript, jak tinyMCE. Jego instalacja jest trochę.. inna. Jest on darmowy do projektów niekomercyjnych, jednak licencja na jedną stronę komercyjną to już 30 Euro. W sumie cena znośna. Jeśli go przetestuję, to będzie relacja :)

A może znacie jakieś dobre edytory WYSIWYG online?